Meteopojmy
Meteorologie
Meteorologie je nauka o složení a charakteristikách atmosféry a fyzikálních dějích, které v ní probíhají. Úkolem všeobecné meteorologie je měření meteorologických prvků. Pokud známe fyzikální vlastnosti atmosféry, můžeme potom určit předpověď počasí. Všechny meteorologické prvky, mezi které patří tlak vzduchu (atmosférický tlak), teplota vzduchu, vlhkost vzduchu, sluneční záření, směr a rychlost větru, oblačnost a srážky spolu souvisí, počasí neovlivňují stejně a v průběhu dne i roku se jejich význam mění. Meteorologové využívají nejmodernější techniku - družice, elektronické měřící systémy, počítače a my, prostí amatéři, dostupné meteostanice.
Meteostanice
je přístroj, který nás informuje o aktuálním počasí a naznačuje, jaké počasí v nejbližší době pravděpodobně bude.
Atmosférický tlak
Hmotnost vzduchu v atmosférě vytváří atmosféricý tlak, který se měří zpravidla v hektopascalech (hPa). Průměrný atmosférický tlak u hladiny moře se nazývá normální atmosférický tlak a má hodnotu 1013,25 hPa. Atmosférický tlak klesá s přibývající výškou. Atmosférický tlak je velice důležitý pro předpověď počasí. Absolutní hodnota atmosférického tlaku není tak důležitá jako jeho změna a rychlost změny. Zvýšení tlaku signalizuje obvykle slunečné počasí, pokles spíše oblačno nebo deštivé počasí.
Směr a rychlost větru
Vítr = pohyb vzduchu v atmosféře. Pohyb nastává ve snaze vyrovnávat tlaky na různých místech. Na proudění vzduchu závisí i srážky. Četnost větrů se zakresluje do větrných růžic. Přístroje měřící rychlost větrů se nazývají anemometry.
Oblačnost a srážky
S vlhkostí vzduchu úzce souvisí oblačnost a srážky. Pokud se vzduch ochladí natolik, že není možné, aby voda v něm obsažená byla ve formě páry, začne se srážet ve formě kapek. Srážky mají také různé formy - déšť, sníh, kroupy. Srážky se udávají v milimetrech a přístroj, který zaznamenává jejich intenzitu se nazývá srážkoměr.
Teplota vzduchu
Teplota vzduchu se obvykle měří ve výšce 2m od země. Naměřené hodnoty se udávají ve ˚C (C = Celsius). Teplota se měří teploměrem.
Vlhkost vzduchu
Vlhkost vzduchu = množství vodních par obsažených ve vzduchu. Vodní páry se do vzduchu dostávají tzv. vypařováním. Vodní páry obsažené ve vzduchu jsou podmínkou pro vznik oblačnosti a srážek. Mírou nasycení vzduchu vodní parou je relativní vlhkost = poměr mezi skutečným obsahem vodních par a maximálním možným obsahem par při dané teplotě. Relativní vlhkost se uvádí v %. Vlhkost vzduchu se měří vlhkoměrem.
UV index
UV-index je bezrozměrná veličina charakterizující úroveň slunečního ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch.
Schopností UV záření je rozkládat makromolekulární látky a v důsledku toho poškozovat rostlinné a živočišné buňky. UV záření může na lidské pokožce vyvolávat řadu chemických a biologických reakcí. V naší oblasti se UV-index pohybuje v rozmezí od 0 do 9, v tropickém pásu může dosáhnout až 15. Čím větší UV-Index tím větší dávka UV záření.
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz